Tym razem publikuję jedno danie, ale w dwóch wersjach – droższej i tańszej. Można sobie wybrać opcję ekonomiczną i bardziej wystawną. Droższa to cała gęś, gdzie jest niewiele farszu. Z jednej sztuki wychodzi więc mniej porcji. Druga to gęś z wyjętym całym mięsem i wszystkimi kośćmi – dania jest tańsze, bo z jednej gęsi można zrobić więcej porcji.

Koszt przygotowania (110 zł) – 6 lub 10 porcji

potrzebne składniki:
- gęś owsiana około 4,5 -5 kg
- pół kilograma ugotowanej kaszy gryczanej
- jedna marchew
-pół selera
- dwie natki pietruszki
- dwie cebule
- trzy ząbki czosnku
- dużo majeranku
- sól, pieprz
- dwie łyżki smalcu gęsiego (lub masła klarowanego)
- garść suszonych grzybów
- trzy jajka

wersja droższa:
Gęś opłukujemy, ze środka wyciągamy podroby – mielimy przez maszynkę razem z ugotowanymi warzywami. Łączymy z ugotowaną kaszą.  Doprawiamy farsz solą, pieprz, majerankiem – jak ktoś lubi – rozmarynem, oraz dokładamy jajka i natkę pietruszki. Identycznie doprawiamy całą gęś – obficie posypujemy solą, pieprzem i majerankiem, również w środku. Najlepiej by było tak doprawione mięso odłożyć na dobę do lodówki i dopiero wtedy nafaszerować. Farsz wkładamy do środka i zamykamy gęś wykałaczkami namoczonymi w gorącej wodzie lub zaszywamy nicią gastronomiczną (nie może być barwiona). W brytfannie topimy masło lub gęsi smalec i obsmażamy na nim gęś na złoty kolor. Wówczas gęś ląduje w piecu rozgrzanym do 170 stopni, gdzie musi się piec około 3-4 godziny. Będzie gotowa – gdy po nakłuciu ze środka wypłynie czysty, klarowny sok. Można też sprawdzić inaczej  – naciskając palcem. Jeżeli zostanie wgłębienie – gęś jest gotowa, gdy mięso wróci do pierwotnego kształtu – trzeba ją dalej piec polewając wytapiającym się tłuszczem. Gęś można też podlać sokiem z jabłek lub pomarańczy.

Wersja tańsza:
Z gęsi ściągamy skórę. W taki sposób, by skóra zeszła w całości, w jednym kawałku. Obraną ze skóry gęś obieramy również z całego mięsa. Trzeba je dobrze okroić. Całe mięso i podroby mielimy przez maszynkę, dodajemy jajka, kaszę gryczaną i natkę. Podobnie jak i ugotowane warzywa oraz grzyby. Wszystko łączymy w jeden farsz i nadziewamy nim skórę. Zaszywamy nicią gastronomiczną lub namoczonymi w gorącej wodzie wykałaczkami. Całość obsmażamy na gęsim smalcu lub maśle klarowanym i przekładamy do pieca rozgrzanego do 170 stopni na mniej więcej 1,5 godziny.

Do gęsi doskonale pasują kopytka z sosem z pieczenia gęsi, czerwona kapusta na ciepło, kapusta kiszona zasmażana, pieczone ziemniaki.

Tagged with →